Skip to contentPrzejdź do treści
TCO BEV 2026

Ile kosztuje elektryk - pełny TCO BEV w Polsce 2026

Sam zakup to tylko 35-50% TCO. Reszta to energia, serwis, OC/AC, amortyzacja i podatki. Pokazujemy każdą kategorię osobno - z polskimi cenami z 2026, danymi giełdy PSE i wynikami silnika TCO v4.0 weryfikowanego na 644 modelach.

TL;DR - TCO 5-letnie / 75 000 km dla segmentu C (Tesla Model 3 SR vs Toyota Corolla 1.8 Hybrid)

KategoriaTesla M3 SRCorolla Hybrid
Zakup195 000 zł128 000 zł
Energia / paliwo 5 lat4 800 zł20 400 zł
Serwis 5 lat1 500 zł5 800 zł
OC + AC 5 lat26 500 zł18 800 zł
Amortyzacja 5 lat68 000 zł52 000 zł
Podatki + opłaty0 zł4 200 zł
TCO 5 lat~167 000 zł~178 000 zł
Założenia: 15 000 km/rok, garaż + wallbox 11 kW, taryfa G12 noc, gotówka, OC+AC dla 35-letniego kierowcy z 8 lat OC bez szkód. Pełne wyniki dla Twojego scenariusza w kalkulatorze.

6 kategorii kosztu elektryka

Większość kupujących myśli o samochodzie jako "rata + paliwo". To tylko 50-60% rzeczywistego kosztu. Pełen TCO BEV w 2026 wygląda tak (proporcje dla 5-letniego horyzontu, 15 000 km/rok, segment C):

  • Amortyzacja: 35-45% - utrata wartości rynkowej między zakupem a sprzedażą. Niewidoczna w księgowości prywatnej, ale to największy realny koszt.
  • Energia: 3-15% - dla BEV bardzo nisko dzięki taryfom domowym/PV. Dla ICE w tej samej kategorii: 18-25%.
  • Ubezpieczenie: 15-22% - dla BEV +25-40% vs porównywalny ICE (drogie baterie = wyższe sumy gwarancyjne).
  • Serwis: 1-4% - BEV minimalny (brak oleju, paska, świec). ICE: 6-10%.
  • Finansowanie: 5-15% - tylko gdy leasing/kredyt. Cash zerowy.
  • Podatki: 0-3% - BEV zwolnione z akcyzy i PCC. ICE: 3-8%.

Praktyczna konsekwencja: amortyzacja zżera więcej niż wszystkie zmienne koszty razem. Wybór modelu z dobrą retencją wartości (LFP, popularna marka) jest ważniejszy niż polowanie na 0,05 zł/kWh oszczędności.

Amortyzacja - klucz do TCO

Amortyzacja to różnica między tym co zapłaciłeś a tym co dostaniesz po sprzedaży. Dla BEV w 2026 trzy główne czynniki determinują tempo utraty wartości:

  1. Typ baterii: LFP traci ~1,5% pojemności rocznie, NMC ~2,5%. To bezpośrednio wpływa na RV - rynek pre-owned wycenia auto z 85% baterii o 8-12% drożej niż 75%.
  2. Marka i popularność: Tesla i Hyundai/Kia są w PL dobrze percypowane jako "EV-ready". Premium europejskie (Audi e-tron, Mercedes EQE) - duża deprecjacja w pierwszych 3 latach. Chińskie marki (BYD, MG, Leapmotor) - jeszcze niska baza, ale poprawia się.
  3. Trim level i konfiguracja: standardowy BEV utrzymuje wartość lepiej niż wypakowany. Wyjątek: Tesla z FSD aktywnym - +15-20% RV.

Ranking BEV sortuje modele po pełnym TCO 5-letnim - amortyzacja jest tam główną zmienną.

Koszt na 100 km - 4 scenariusze

Najprostszy sposób porównania - koszt energii / paliwa na 100 km. Tabela poniżej dla typowego BEV (16 kWh/100 km) vs benzyna (6,5 l/100 km) i hybryda (4,5 l/100 km):

ScenariuszZł / 100 km
BEV / PV własna w autokonsumpcji3 zł
BEV / G12 noc6,70 zł
BEV / dynamiczna Pstryk8 zł
BEV / G11 płaska12 zł
Hybryda / PB95 6,47 zł/l29 zł
BEV / DC publiczne ~2,80 zł/kWh44,80 zł
Benzyna / PB95 6,47 zł/l42 zł

Wniosek: gdy ładujesz BEV w domu (95% przypadków), jesteś 3-7x taniej od benzyny/hybrydy. Tylko ładowanie na DC publicznym daje gorszy wynik (rzadko, głównie wakacje).

Ubezpieczenie - cena BEV vs ICE

BEV są droższe w AC (Assistance Casco) od porównywalnego ICE średnio o 25-40%. Dwa powody:

  • Wartość rynkowa: BEV w tym samym segmencie kosztuje więcej (~30-50%) - składka AC = % wartości.
  • Bateria jako część szkody: drobny dachowanie / wjeżdżanie do rowu może uszkodzić moduły baterii. Wymiana = 30-60% wartości auta. Ubezpieczyciele uwzględniają wyższy expected loss.

Praktycznie dla Tesla Model 3 SR (200k brutto): OC ~1 200 zł, AC ~3 800-5 200 zł rocznie. Toyota Corolla 1.8 Hybrid (128k): OC ~900 zł, AC ~2 800-3 600 zł. Różnica AC ~30% na rok, ale BEV oszczędza więcej na energii niż traci na AC. Porównywarka OC/AC pokazuje konkretne kwoty dla Twojego modelu.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje elektryk miesięcznie w 2026?

Typowy elektryk segmentu C (Tesla Model 3 SR, BYD Atto 3, VW ID.3): 1 800-2 400 zł/mies. dla osoby prywatnej kupującej za gotówkę (TCO 5-letnie / 60 mies.). W leasingu operacyjnym dla JDG: 1 200-1 600 zł/mies. po tarczy podatkowej. Premium (Tesla Model Y LR, Audi Q4 e-tron): 2 800-3 800 zł/mies. prywatnie, 1 900-2 600 zł firmowo.

Elektryk czy benzyna - co taniej w 2026?

BEV wygrywa we wszystkich segmentach > 12 000 km/rok. Tesla Model Y SR vs Toyota RAV4 2.0: 235k vs 165k zakup, ale BEV oszczędza 7-9 zł/100km energii + 1 200 zł/rok serwisu + brak akcyzy. Po 5 latach × 15k km/rok: TCO BEV ~167k zł vs ICE ~178k zł. Dla < 8 000 km/rok benzyna wciąż wygrywa (mniej kompensuje wyższego zakupu).

Co dokładnie wchodzi w TCO BEV?

6 kategorii: (1) Energia ~16 kWh/100 km × cena prądu, (2) Serwis 200-400 zł/rok (przeglądy, klocki/tarcze co 60 tys. km, płyn chłodzący baterii co 100 tys.), (3) Ubezpieczenie OC+AC 2 800-6 200 zł/rok, (4) Amortyzacja 8-14%/rok (LFP wolniej, NMC szybciej), (5) Podatki 0 zł akcyzy, 0 zł PCC, (6) Finansowanie odsetki/marża leasingu. Plus opcjonalnie: opony zimowe, parking, wallbox.

Ile kosztuje energia do elektryka rocznie?

Przy 12 000 km/rok i zużyciu 16 kWh/100 km = 1 920 kWh rocznie. Domowa taryfa G11 (0,75 zł): 1 440 zł. G12 noc (0,42 zł): 805 zł. Dynamiczna Pstryk (~0,50 zł średnia): 960 zł. Fotowoltaika 6 kWp w autokonsumpcji: ~600 zł (BESS pośrednie). Stacje publiczne DC ~2,80 zł/kWh: 5 376 zł - ale w praktyce nikt nie ładuje 100% publicznie.

Czy serwis elektryka jest tańszy niż benzyny?

Tak, 3-4x. BEV: ~300 zł/rok przy 15k km. Brak wymiany oleju, świec, paska rozrządu, klocki/tarcze rzadziej (rekuperacja zmniejsza zużycie 40-60%), filtr kabinowy raz na 30k km, płyn chłodzący baterii co 5 lat. ICE w tym samym segmencie: 1 100-1 600 zł/rok (oleje, świece, klocki/tarcze co 30k km, filtr paliwa, rozrząd co 100k km).

Jak szybko traci wartość elektryk?

Zależy od typu baterii. LFP (Tesla Model 3 SR, BYD Atto 3, MG ZS EV SR, MG4): 8-10%/rok przez pierwsze 3 lata (60-65% RV po 3 latach). NMC (Tesla LR, Audi e-tron, EQE, Polestar): 11-14%/rok (50-55% RV po 3 latach). ICE w tym samym segmencie: 12-15%/rok. BEV LFP traci wolniej niż benzyniaki, NMC podobnie. Premium ICE tracą najwięcej.

Ile kosztuje OC i AC elektryka?

Średnio 25-40% drożej niż porównywalny ICE - bo wymiana baterii w razie szkody to 30-60% wartości auta. Tesla Model 3 SR (200k brutto): OC ~1 200 zł, AC ~3 800-5 200 zł = łącznie 5 000-6 400 zł/rok. BYD Atto 3 (155k): OC ~900 zł, AC ~3 200-4 100 zł. MG ZS EV (109k): OC ~700 zł, AC ~2 200-2 900 zł.

Czy z dotacjami koszt elektryka spada bardziej?

W 2026 program 'Mój Elektryk' (NFOŚiGW) daje do 30 000 zł dla osób fizycznych przy aucie ≤ 225k zł brutto (limit dotacji = 27 000 zł podstawa + 3 000 zł dopłaty na auto przyjazne rodzinie). Program ma limit puli - sprawdź status na żywo na /api/market/subsidies. Dodatkowo: zero akcyzy (~5-12k oszczędności vs ICE), zero PCC (2% od zakupu od osoby prywatnej).