Zum Inhalt springenPrzejdź do treści
Przewodnik B2B 2026

TCO firmowe BEV - jak liczyć koszt elektryka w JDG, spółce, flocie 2026

Elektryk w firmie kosztuje po tarczy podatkowej 30-45% mniej niż wynika z raty leasingu. Pokazujemy mechanizm: limit 225 tys. KUP, VAT-26, klasyfikacja N1, ryczałt 100 zł vs ewidencja. 8 case studies dla JDG, spółki i floty 50+ aut.

TL;DR - 3 progi tarczy podatkowej BEV

  • JDG / 19% PIT, auto ≤ 225k zł, mieszane~32% zwrot
  • Spółka / 9% CIT (mała), auto ≤ 225k~24% zwrot
  • JDG + VAT-26 (100% biznesowe)~45% zwrot
  • N1 (Cybertruck, Rivian) bez limitu~50% zwrot
  • Spółka / 19% CIT (duża), VAT-26, N1~55% zwrot
Zwrot = łączna oszczędność podatkowa (KUP + VAT odliczalny + brak akcyzy) jako % raty brutto leasingu operacyjnego.

3 warstwy tarczy podatkowej BEV

Korzyść podatkowa z elektryka w biznesie składa się z trzech niezależnych mechanizmów, które działają w stos:

  1. KUP (koszt uzyskania przychodu): 100% raty netto leasingu operacyjnego w kosztach, gdy cena ≤ 225 000 zł brutto. Obniża podstawę PIT/CIT. Przy 19% PIT zwrot ~19% raty netto.
  2. VAT odliczalny: 50% z raty (mieszane użycie) lub 100% (VAT-26, deklarowane 100% biznesowe). Z raty 2 000 zł brutto (1 626 + 374 VAT) odliczasz 187 zł lub 374 zł.
  3. Brak akcyzy: BEV/FCEV są zwolnione (3,1% dla ICE<2,0l, 18,6% powyżej). Niższa baza nabycia leasingodawcy = strukturalnie niższa rata.

Pełne wyliczenie dla Twojej konfiguracji w zaawansowanym kalkulatorze TCO - przełącznik "tryb biznesowy" pokazuje wszystkie 3 warstwy osobno.

Limit 225 tys. zł - kogo dotyczy, kogo nie

Limit obowiązuje samochody osobowe (M1) napędzane elektrycznie lub wodorowo i traktowane jako firmowe. Nie dotyczy: N1 (pickup, van), motocykli, autobusów (M3), użytku prywatnego (oczywiście).

AutoCena bruttoKUP %
MG ZS EV109 000 zł100%
Tesla Model 3 SR195 000 zł100%
Tesla Model Y SR235 000 zł95,7%
Audi Q4 e-tron270 000 zł83,3%
Cybertruck (N1)350 000 zł100%*
Ford E-Transit Custom (N1)280 000 zł100%*

* N1 nie podlega limitowi 225k zł.

VAT-26 - opłaca się czy ryzyko?

VAT-26 to zgłoszenie do US że samochód używasz w 100% biznesowo. Wymaga: ewidencji przebiegu z lokalizacjami, regulaminu użytkowania, GPS-trackera (zalecane), zero jazd prywatnych. Złamanie zasad = zwrot odliczonego VAT + sankcja 30%.

Praktyczna ekonomika: Tesla Model 3 LR 220k zł brutto, rata 60 mies. 2 450 zł/mies.

  • Bez VAT-26: 50% VAT z raty = 234 zł/mies. odzysk × 60 = 14 000 zł.
  • Z VAT-26: 100% VAT z raty = 467 zł/mies. odzysk × 60 = 28 000 zł.
  • Różnica: 14 000 zł na 5 lat = 2 800 zł/rok korzyści dodatkowych.

Dla 1-autowej JDG VAT-26 zwykle nie warto (ryzyko audyt > korzyść). Dla floty 5+ aut, gdy faktycznie używasz biznesowo (taksówki, dostawcy, kurierzy) - tak, ekonomicznie się broni.

Ryczałt 100 zł vs ewidencja - kalkulacja

Auto firmowe używane też prywatnie - ryczałt 100 zł/mies. dodawany do przychodu (PIT pracownika lub przedsiębiorcy). To 1 200 zł/rok dodatkowego dochodu = 228 zł podatku przy 19% PIT.

Alternatywa: ewidencja przebiegu z podziałem biznesowe/prywatne. Jeśli używasz auta w 80% biznesowo, 20% prywatnie - 20% kosztów (rata, energia, serwis) traktujesz jako koszt prywatny (nie KUP). Przy aucie 200 000 zł brutto, rata operacyjna 2 200 zł/mies.:

  • Ryczałt: 228 zł/rok dodatkowego podatku.
  • Ewidencja 80/20: 20% × 2 200 zł × 12 × 19% = 1 003 zł/rok utraconej tarczy.
  • Ryczałt wygrywa o 775 zł/rok.

Granica opłacalności: ~85% biznesowe użycie. Powyżej - ewidencja oszczędza więcej niż ryczałt kosztuje.

N1 - dlaczego rośnie popularność

Klasyfikacja N1 (pojazd ciężarowy ≤ 3,5t z ładownością ≥ 760 kg) omija oba kluczowe ograniczenia samochodu osobowego: brak limitu 225k KUP + 100% VAT bez VAT-26. W 2024-26 rynek BEV N1 eksplodował.

Najczęściej kwalifikowane modele BEV jako N1 w PL:

  • Tesla Cybertruck (350-450k zł) - 100% KUP, 100% VAT.
  • Rivian R1T (520-680k zł) - pickup z N1 homologacją.
  • Ford F-150 Lightning (320-450k zł) - import z USA, N1 możliwy po przerejestrowaniu.
  • Ford E-Transit Custom Van (220-310k zł) - klasyczny N1 fleet.
  • VW ID. Buzz Cargo (210-260k zł) - tylko wersja N1 (Cargo), nie 7-osobowy.
  • Mercedes eVito (240-340k zł) - dostawczy panel van.
  • Maxus eDeliver 3/7/9 (160-280k zł) - chińska N1 ofensywa.

Uwaga: wybór "N1 vs M1" decyduje rejestracja w dowodzie. Jeśli kupisz auto jako M1 osobowy i przerejestrujesz na N1, organy podatkowe mogą zakwestionować klasyfikację - bezpieczniej kupować od dilera już z homologacją N1.

Najczęstsze pytania

Limit 225 000 zł - co to dokładnie znaczy dla BEV?

Maksymalna wartość samochodu osobowego BEV/FCEV, którą można zaliczyć do KUP w pełni. Powyżej tej kwoty część raty leasingu / amortyzacji proporcjonalnie znika z kosztów. Dla ICE limit to 150 000 zł, dla N1 (pickup, van) limit nie obowiązuje wcale. Tesla Model 3 LR 220k zł brutto - cała rata w KUP. Tesla Model Y SR 235k - 4,3% poza limitem.

Ryczałt 100 zł czy faktyczne koszty - co się opłaca?

Ryczałt 100 zł/mies. (1 200 zł/rok) dodawany do przychodu pracownika/przedsiębiorcy dla aut firmowych używanych prywatnie. Alternatywa: prowadzenie ewidencji przebiegu (kilometrówka) + proporcjonalne dzielenie kosztów. Przy aucie używanym 80% biznesowo + duże koszty (leasing operacyjny premium BEV) ewidencja może oszczędzić 5-15 tys. zł rocznie. Ryczałt wygrywa dla małego użytku biznesowego (< 40%).

VAT-26 - kiedy warto składać?

VAT-26 to deklaracja że samochód używasz w 100% biznesowo (zero jazd prywatnych, GPS-tracking, ewidencja przebiegu z lokalizacjami). Wtedy odliczasz 100% VAT z raty/zakupu/paliwa/serwisu zamiast 50%. Roczna oszczędność: 4-12 tys. zł dla auta premium. Ale: audyt US częsty, błędy = zwrot odliczonego VAT × 2 + 30% sankcja. VAT-26 ma sens głównie dla flot dostawczych, taksówek, branż z faktycznie 100% biznesowymi autami.

N1 (pickup, van) - czemu jest tak atrakcyjne podatkowo?

Klasyfikacja N1 (pojazd ciężarowy do 3,5 t z ładownością > 760 kg) eliminuje 2 kluczowe ograniczenia: brak limitu 225 tys. zł KUP + 100% VAT bez VAT-26. Cybertruck 350k zł brutto → cała rata w KUP, 100% VAT odliczone. Plus zwykle pełne odliczenie kosztów paliwa/energii bez 50% redukcji. Modele BEV z N1: Cybertruck, Rivian R1T, F-150 Lightning, Maxus eDeliver, Ford E-Transit, ID. Buzz Cargo, eVito.

Leasing operacyjny vs finansowy dla firmy - co lepsze?

Operacyjny: cała rata netto w KUP, brak ewidencji ŚT, łatwa wymiana co 3-4 lata. Najlepszy dla: JDG, mała spółka, auto wymieniane co 3-4 lata. Finansowy: amortyzacja 20% rocznie przez 5 lat, auto Twoje od dnia 1, lepsza opcja dla flot stałych 50+ aut. Praktyka: 85% firm w PL używa operacyjnego dla BEV.

Czy mogę odliczyć VAT z ładowania w domu?

Tak, ale skomplikowanie. Opcje: (1) pod-licznik na wallboxie + faktura wewnętrzna do firmy, (2) ryczałt domowy (umowy z dystrybutorem nie zezwalają na biznesowe zużycie - audyt URE), (3) instalacja osobnego przyłącza firmowego (zwykle nieopłacalne). Większość JDG po prostu kupuje energię prywatną i wlicza w ryczałt 100 zł.

Tarcza podatkowa dla flot 50+ aut B2B - jak liczyć?

Fleet 50 aut Tesla Model Y SR (235k zł brutto każdy): rata operacyjna 36 mies. = 2 620 zł/mies × 50 = 131 000 zł/mies. Tarcza CIT 19% (duża spółka) = 24 890 zł zwrot/mies = 298 680 zł/rok. Plus 50% VAT odliczone z raty (16% raty brutto) = 251 520 zł/rok. Łącznie ~550 tys. zł rocznej oszczędności podatkowej dla 50-autowej floty. Spis ewidencyjny: VAT-26 podnosi do ~770 tys. zł.

Czy elektryk jako służbowy - co z energią pracownika?

Pracownik ładujący auto służbowe w domu - dwa scenariusze: (1) pracodawca refunduje energię (faktura/ryczałt) = przychód pracownika z innych źródeł, opodatkowany, (2) pracownik ładuje na własny koszt = pracownik traci, ale firma nie ma kosztu. Rozwiązanie: korporacyjny wallbox w pracy (KUP 100%, VAT odliczalny, brak komplikacji u pracownika).